Снимка-интернет БЛИЦ

През декември 2023 г. България бе разтърсена от поредната грандиозна финансова измама – аферата BETL. Схемата, представена като инвестиционна платформа за зареждане на уж китайски батерии, успя да подмами хиляди българи, обещавайки бързи и лесни печалби. Вместо това обаче, вложителите установиха, че не могат да изтеглят средствата си, а платформата спря да функционира.

50 000 жертви на „свинекланицата“

Терминът „свинекланица“, популярен в професионалните среди, описва вида измама, при която големи групи хора са измамени чрез фалшиви обещания за лесна печалба. Според разследващите органи броят на завлечените от BETL българи е приблизително 50 000. Въпреки това, до момента официални жалби са подали едва около стотина души, предимно тези, които са загубили значителни суми от над 5 000 или дори 10 000 лв.

„Много от измамените не подават жалби, защото са изгубили по-малки суми и не искат да се занимават с институциите“, споделят от Националната следствена служба (НСлС) и прокуратурата. Това затруднява изясняването на точната стойност на нанесените щети, но според оперативната информация загубите са колосални.

Сложна международна схема

Разследването на BETL се сблъсква с редица трудности поради сложния характер на измамата. Основната версия, по която работят органите, е, че зад схемата стои китайска организирана престъпна група, действаща от Камбоджа и съседни държави. В престъпната мрежа участват и лица с рускоговорящ произход, което допълнително усложнява разследването.

Една от причините за забавянето е използването на международни сървъри, разположени в държави, които не съдействат лесно на българските власти. В допълнение, измамата се простира далеч извън границите на България – ужилени има и в Сърбия, Албания и дори в Замбия.

Лидери фантоми

Според официалната регистрация BETL е основана на 29 декември 2023 г. в Лондон на името на Музафар Ахмед Риаз. Партньор в България е Калина Николова, която е сред малкото лица, свързани с платформата, чиято самоличност е потвърдена.

Останалите „лидери“ на схемата – Джъстин Уилсън и Джеймс Вик, представяни като британци – се оказват фалшиви профили. След 6 декември 2023 г. тези „международни лица“ изтриват акаунтите си в Telegram, а разследването установява, че снимките им принадлежат на нищо неподозиращи граждани от Германия, Швейцария и Испания.

Апел към жертвите

Прокуратурата призовава всеки, който е пострадал от схемата, да подаде официален сигнал. За целта трябва да изпрати имейл с лични данни и информация за загубените суми в долари.

Разследването продължава, но случаят на BETL подчертава необходимостта от повишена бдителност при инвестиции, особено в платформи с неясен произход. Възстановяването на щетите и изправянето на виновните пред правосъдието ще изисква време, но органите обещават, че ще направят всичко възможно, за да разкрият схемата в детайли.

Аферата BETL е поредното напомняне за рисковете от лесните печалби и за важността на критичното мислене в дигиталната ера.

 

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара