
Днес, 24 май, България тържествено отбелязва Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост — празник с дълбоки корени в националната ни история и духовност. Това е денят, в който почитаме делото на светите братя Кирил и Методий — създателите на глаголицата и родоначалници на славянската писменост.
Празникът е символ на стремежа към знание, култура и духовно извисяване. Създаването на първата славянска азбука — глаголицата, от Кирил и Методий през IX век, е епохално събитие за цялото славянско пространство. На тази азбука двамата братя правят първите преводи на свещените писания, като така слагат основите на книжовността и просветата сред славянските народи.
Историческите корени на празника водят началото си още от 1803 г., когато в Шумен е отбелязан за първи път денят на светите братя. Първото организирано честване в училищна среда е на 11 май 1851 г. в Пловдив, по инициатива на Найден Геров. С времето, особено след 1863 г., 11 май се утвърждава като църковен празник, а след въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г., гражданското отбелязване се премества на 24 май.
След Освобождението празникът се разпространява из цялата страна и се превръща в израз на българската духовност и културна самобитност. През 1990 г. 24 май официално е обявен за национален празник на просветата и културата.
Особено място в честванията заема и училищният химн „Върви, народе възродени“, по текст на Стоян Михайловски и музика на Панайот Пипков. Той звучи всяка година на този ден, обединявайки поколения българи около идеала за знание, напредък и идентичност.
Кирил и Методий са канонизирани като светци и покровители на Европа, признати от православната и католическата църква. Делото им надхвърля националните граници, като празникът на славянската писменост се отбелязва и в други славянски страни, включително Русия, където се чества официално от 1986 г.
Днес 24 май е ден на гордост и признателност към делото на онези, които са посветили живота си на словото, науката и културата. Честит празник, България!
Публикувай коментар