Поскъпването на маслото в цяла Европа доведе до първата държавна намеса в Европейския съюз. Полша реши да продаде 1000 тона замразено масло от националните си резерви, за да ограничи ценовия натиск и да предотврати спекулациите преди коледните празници.
Намесата на Полша
Полският премиер Доналд Туск обяви мярката, която според него ще бъде от полза както за потребителите, така и за Държавната агенция за стратегически резерви. Замразеното масло ще се продава на минимална цена от 28.38 злоти (6.65 евро) за килограм плюс ДДС, значително под текущите пазарни цени, които варират между 39.95 и 49.95 злоти за килограм.
„Това е интервенция, от която печелят всички. Цените на маслото остават високи, но тази мярка ще помогне за ограничаване на спекулациите,“ заяви Туск. Той подчерта, че макар Полша да има едни от най-ниските цени на масло в Европа, те са сериозна тежест за домакинствата с ниски доходи.
Ценовата криза в Чехия
Подобна криза се наблюдава и в Чехия, където цените на маслото са нараснали с 40% на годишна база. В някои магазини 250-грамов пакет струва над 70 крони (5.40 лв.), което предизвиква недоволство сред потребителите. Въпреки натиска, чешкото правителство избягва директна намеса в ценовата политика и залага на механизми за наблюдение на пазара.
Защо поскъпва маслото?
Причините за скока в цените са глобални. Ограниченото производство на мляко в световен мащаб, нарастващото търсене и предпочитанието на производителите да насочват млякото към по-конкурентни продукти като сирене, са основните фактори. Според данни на ЕС, между януари 2023 г. и юли 2024 г. производството на масло е намаляло с 1.6%, докато производството на сирене се е увеличило с 3.2%.
Очаква се тази тенденция да продължи. Министерството на земеделието на САЩ прогнозира увеличение на цените на маслото с 15% през 2024 г., заради намаляващия брой крави и по-ниската млечна продуктивност.
Поглед към бъдещето
Световният пазар на масло се очаква да достигне стойност от 42 млрд. долара през 2024 г., нараствайки с 8% спрямо 2022 г., според платформата Statista. Тази криза подчертава необходимостта от дългосрочни стратегии за стабилизиране на хранителните пазари в Европа и по света.
Публикувай коментар