Йордановден, отбелязван на 6 януари, е един от най-значимите християнски празници, свързан с кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан. Този ден е известен още като Богоявление, защото тогава хората видели проявлението на Светата Троица – гласа на Бога-Отец, Светия Дух под формата на гълъб и Христос като Божия Син. Празникът бележи края на така наречените „Мръсни дни“, когато светът се считаше за обитаван от демони и караконджули. С кръщаването на водите те биват прогонени, а земята става безопасно място за живеене.
Ритуали и обичаи
В нощта преди Йордановден се вярва, че небето се отваря и всяко желание, изказано в този момент, ще се сбъдне. На сутринта в църквата се провежда празнична служба, след което свещеникът, придружен от шествие, отива до водоем и хвърля кръста във водата. Смелите момчета, които се гмуркат, за да го извадят, вярват, че първият, който го хване, ще бъде здрав и успешен през годината.
Смята се, че водата от мястото, където е изваден кръстът, притежава лечебна сила – болните могат да се измият с нея за оздравяване, а домакинствата я носят вкъщи за здраве и благополучие. Ако кръстът замръзне във водата, това предвещава плодородна и успешна година.
В различни региони на България има специфични традиции. В Югозападна България празникът е известен като „Мъжки водици“ и включва обредно къпане на младоженци и малки момчета. В Родопите се изпълнява ритуалът „хаскане“, придружаван от възгласи. На Йордановден също започва периодът на сватбите, който продължава до Великден.
Празнична трапеза и именници
На този ден трапезата е богата и включва пита, свинско месо, сърми, пълнени чушки, кисело зеле, боб и вино. Жените, които наскоро са родили, приготвят кравайчета и ги раздават за здравето на децата.
Имен ден празнуват хора с имена като Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Богдан, Божидар, Божидара, Бистра и други техни производни.
Йордановден е празник на вярата, традициите и обединението, който съхранява духа на българския народ и връзката му с християнските ценности.
Публикувай коментар