В края на юли бюджетът на България е на дефицит от 1 млрд. лв., което представлява 0.5% от прогнозния БВП, съобщи Министерството на финансите. За сравнение, в същия период на миналата година фискът бе на излишък от 0.5 млрд. лв., или 0.2% от БВП.
Приходи и разходи
Данъчните и осигурителните приходи нарастват устойчиво в номинално изражение спрямо същия период на предходната година. В същото време, неданъчните приходи изостават спрямо плана за годината и спрямо предходната година. Основните причини за това са намалените постъпления от дивиденти от държавни предприятия и приходите от продажба на квоти за парникови газове.
През първите седем месеца на 2023 г. приходите от дивиденти за държавата бяха над 1.5 млрд. лв., докато през 2024 г. за същия период са едва 84 млн. лв., което е с 1.45 млрд. лв. по-малко. Това се дължи на неразпределяне на дивидент от печалбата на "Български енергиен холдинг" ЕАД за финансовата 2023 г.
Очаквания и тенденции
Приходите към юли 2024 г. се очаква да достигнат 40.9 млрд. лв., което е 54.3% от годишните разчети. В сравнение със същия период на предходната година, постъпленията нарастват с 3.3 млрд. лв. (8.9%). Основен принос за това имат данъчните приходи, които нарастват с 3.5 млрд. лв. (12.3%), както и постъпленията от помощи и дарения (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които са се увеличили с 0.9 млрд. лв. В същото време, неданъчните приходи намаляват с 1.1 млрд. лв. (15.2%) спрямо предходната година.
Разходи
Разходите на фиска към юли 2024 г. възлизат на 41.9 млрд. лв., което е 51.3% от годишните разчети. В сравнение с предходната година, разходите са нараснали, основно заради увеличените социални плащания, по-високите пенсии от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и повишените заплати на учителите и някои държавни служители.
Публикувай коментар