Снимка-интернет

От 1 октомври 2024 г. обновената и модернизирана зала „Археология“ на Регионален исторически музей – Пазарджик ще посрещне своите посетители с нова експозиция, която представя едни от най-ценните археологически артефакти от региона. Проектът за ревитализация на залата е реализиран по Програма РА 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (2014–2021 г.). Основната цел на проекта е подобряване управлението и представянето на културното наследство чрез реновация на музейни пространства.

Акценти от новата експозиция
В новата експозиция са представени някои от най-значимите находки от археологическия фонд на музея. За първи път в постоянната изложба на Регионален исторически музей – Пазарджик ще бъдат показани златните находки от Селищна могила Юнаците, тракийското съкровище от с. Равногор, както и златни предмети от с. Синитово и с. Калугерово. Посетителите ще имат възможност да видят и съкровището от с. Црънча, колективни монетни находки от с. Черногорово, с. Мирянци и гр. Костандово, както и една от най-ранните монети, открити на българска територия – монетата на тракийското племе „Дерони“.

Високотехнологични методи и интерактивни преживявания
Едно от големите предимства на обновената зала е използването на високотехнологични методи за представяне на културното наследство. Тези иновации превръщат експозицията в атрактивно пространство, което предлага уникално преживяване за посетителите.

Интерактивна карта ще запознае гостите с важни археологически обекти като крепости, селища и светилища на територията на област Пазарджик. Стратиграфски модели ще разкрият детайли за пластовете на Селищна могила Юнаците и характерните находки за различни епохи. Посетителите ще имат възможност да се насладят на впечатляващи визуални реконструкции чрез добавена реалност, включително танца на нимфите от Светилището на Трите нимфи, тракийска колесница и средновековната крепост Цепина.

Виртуални и аудиовизуални изживявания
Сред иновациите е възможността посетителите виртуално да се „облекат“ с част от Црънчанското съкровище и да си направят селфи за спомен. Аудиогид картата предлага художествени разкази, които разкриват любопитни факти за артефактите, обогатявайки посещението с допълнителна информация и истории.

Работно време и достъп
Модернизираната зала „Археология“ ще бъде отворена за посещения през работните дни от 9:00 до 17:00 ч., а в събота и неделя – от 10:00 до 17:00 ч. С обновената си визия и интерактивни технологии, тя ще предложи на своите гости не само уникални експонати, но и едно съвременно културно преживяване, което комбинира естетика и функционалност.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара