На 29 август, съветниците в Пазарджик ще се съберат за редовното месечно заседание, като една от основните теми в дневния ред ще бъде обсъждането на нови мерки за стимулиране на раждаемостта в общината. Георги Коприщенов от групата на Тодор Попов отново внесе предложение за приемане на "Наредба за отпускане на финансова помощ за насърчаване на раждаемостта и отглеждането на деца на територията на община Пазарджик".
В своето предложение Коприщенов подчертава, че ниската раждаемост в региона налага необходимостта от прилагане на социални методи, които да стимулират семействата да имат повече деца. Той отбелязва, че много двойки се въздържат от създаване на по-голямо семейство поради липсата на достатъчно финансови средства, което води до ограничаване на броя на децата, особено при семействата с по-високо образование.
Според Коприщенов, тенденцията в община Пазарджик показва устойчиво намаляване на раждаемостта, като от 2018 г. насам броят на новородените намалява с около 5% всяка година. Тази негативна тенденция подчертава необходимостта от въвеждането на нова наредба, която да предостави финансова помощ на младите семейства и да ги подпомогне в първите стъпки от отглеждането на дете.
Предложението за новата наредба обаче не е ново. Текстовете вече бяха обсъждани на априлската сесия на Общинския съвет, но не бяха приети поради противоречия със Закона за защита от дискриминация. Наредбата предвижда по-щедро подпомагане на родители с по-високо образование и по-големи суми за второ, трето и следващи деца, което предизвика критики за потенциална дискриминация. Освен това, възникнаха и съмнения относно финансовата реализация на наредбата, като Коприщенов изчисли, че ще са необходими около 350 хиляди лева годишно, за да се осигури необходимото финансиране.
В допълнение към дискусиите около конкретното предложение, се чуха и мнения, че стимулирането на раждаемостта не трябва да се ограничава само до еднократна финансова помощ, а трябва да включва и създаването на добри условия за труд и достойни възнаграждения. Липсата на такива условия кара много млади хора да се изселват в големите градове или дори в чужбина, което допълнително утежнява демографската ситуация в региона.
Очаква се на предстоящото заседание да се проведе задълбочена дискусия по предложението, като съветниците ще трябва да вземат под внимание всички аспекти и възможни последствия от приемането на наредбата. Независимо от изхода на дискусията, темата за стимулиране на раждаемостта ще остане актуална и в бъдеще, особено в контекста на нарастващите демографски предизвикателства в страната.
Публикувай коментар