Българската традиция е изпълнена със символика и строго спазвани обичаи, които превръщат посрещането на Нова година в специален празник. Както на Коледа, всичко, което се прави и поставя на трапезата, има дълбоко значение, насочено към осигуряване на здраве, изобилие и благоденствие през следващата година.
Богата и символична новогодишна трапеза
Новогодишната трапеза в България трябва да бъде богата и пищна, като разнообразието от ястия символизира изобилието и плодородието за предстоящата година. Колкото повече блюда има, толкова по-голямо ще бъде благополучието.
Основното ястие често е повод за дискусии. Някои смятат, че трябва да включва птиче месо, като пиле, петел или пуйка, което се пълни с ориз и се сервира с гарнитура от сърми, пълнени чушки или картофи. Други твърдят, че свинското месо е задължително, особено ако е от прасето, заклано за Коледа. Въпреки това, някои вярват, че прасето може да носи лош късмет, тъй като рие в земята.
На трапезата не бива да липсват традиционни елементи като орехи, жито, сушени плодове, туршия, лук и чесън, които се пазят до Богоявление.
Баницата с късмети – радост за малки и големи
Една от най-обичаните традиции е новогодишната баница с късмети. В различните краища на страната тя се приготвя с разнообразни плънки, а броят на парчетата винаги съответства на членовете на семейството плюс едно допълнително за Света Богородица. Баницата се завърта три пъти, а всеки взима парчето, което се пада пред него, за да открие какъв ще е късметът му през годината.
Обреди и поверия
Преди началото на вечерята, най-възрастният член на семейството прикадява трапезата и дома, за да прогони злите сили. След това се разчупва празничният хляб – обредна пита, с която започва празничната вечеря.
В миналото семейства са използвали дрянови пъпки и житни зърна за предсказване на бъдещето, а сутринта на 1 януари се е считала за най-доброто време за гадаене.
На 31 декември домът трябва да е почистен и подреден, за да започне годината „на чисто“. Забранени са ястия с раци и омари, тъй като се вярва, че носят неуспех.
Символика и православна традиция
В новогодишната нощ монетите в джобовете символизират здраве и богатство, а жените обличат най-новите си дрехи, за да запазят хубостта си.
На 31 декември православната църква почита Преподобна Мелания Римлянка, която е известна със своята благотворителност и посветеност на вярата. В този ден имен ден празнуват всички дами с името Мелания.
Традициите и обредите за Нова година са не само начин да се посрещне празникът, но и да се създаде сплотеност и позитивна нагласа за бъдещето.
Публикувай коментар