
След дълги и бурни дебати, продължили повече от месец, Народното събрание успя да избере председател. Със 140 гласа „за“ начело на парламента застава юристът и експерт по конституционно право доц. Наталия Киселова, номинирана от БСП. Тя бе одобрена на балотаж с кандидата на „Има такъв народ“ (ИТН) Силви Кирилов, който досега водеше заседанията като най-възрастен депутат.
Ключови моменти от избора
Изборът на председател стана след многократни провали и разгорещени спорове. Киселова получи подкрепата на ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и част от фракцията на АПС, докато „Възраждане“, „ДПС-Ново начало“ на Делян Пеевски, ИТН и партия МЕЧ гласуваха „против“. Един депутат от ГЕРБ също се противопостави на номинацията ѝ.
Първоначалното гласуване включваше още две кандидатури – ген. Атанас Атанасов от ПП-ДБ и Петър Петров от „Възраждане“. Въпреки това, Киселова и Кирилов се откроиха като водещи претенденти, което доведе до решаващ балотаж.
Първите думи на Наталия Киселова
В първата си реч като председател на парламента, Киселова подчерта важността на връщането на държавата към нормалното функциониране:
„Българските граждани трябва да чуят, че държавата ще се върне в нормалното си русло. Предстои труден път – ще има пот и сълзи, но решенията, които вземем, трябва да се спазват.“
Тя призова за компромиси и диалог, подчертавайки, че изборът на председател е само първата стъпка към преодоляване на политическата криза.
Напрежение и политически игри в парламента
Процесът по избора на председател беше белязан от разногласия и тактически ходове. Петъчният ден започна с поздрав по случай Никулден от временния председател Силви Кирилов, но бързо премина в искания за почивки, словесни престрелки и обвинения между партиите.
- Почивки и спорове: След първия вот ПП-ДБ поискаха час почивка, но Кирилов им разреши само 15 минути, като по-късно БСП също настоя за прекъсване.
- Словесни атаки: Делян Пеевски, лидер на „ДПС-Ново начало“, нарече парламента „жалка гледка“ и обвини партиите в пазарлъци за властови позиции. В кулоарите той изрази недоволство от политическата ситуация и заяви амбициите си за управление.
Критики и обвинения
Депутатите от ИТН критикуваха избора на Киселова, твърдейки, че забавянето на парламентарната работа е свързано с очаквания избор на главен прокурор през януари. Станислав Балабанов призова Киселова да оттегли кандидатурата си, за да не се задълбочава политическото напрежение.
В отговор БСП защитиха своята номинация, заявявайки, че тя е знак за диалог и компромис.
„Няма нещо, което да спира народните представители да гласуват за доц. Киселова,“ подчерта Борислав Гуцанов от БСП.
Изборът като сигнал за изход от кризата
След дълъг период на блокаж, изборът на председател е важна стъпка към отпушване на парламентарната работа. Макар процесът да бе изпълнен с конфликти и политически игри, Киселова е натоварена със задачата да води 49-тото Народно събрание към стабилност и ефективност.
Очаква се тепърва да се обсъждат ключови въпроси, като избор на заместник-председатели и приоритети за законодателната програма. Парламентарните групи обаче остават разделени, което подсказва, че постигането на консенсус няма да бъде лесно.
Публикувай коментар