От вторник, 1 октомври 2024 г., влизат в сила новите изисквания на Българската народна банка (БНБ) към банките, касаещи кредитните стандарти при отпускане и предоговаряне на кредити, обезпечени с жилищни имоти. Решението беше взето на 11 септември от управителния съвет на централната банка и цели да засили стабилността на банковата система и да ограничи риска при кредитирането.

Основни изисквания:
Съотношение плащания/доход: Една от ключовите промени е, че месечната вноска по кредита не може да надвишава 50% от месечния доход на кредитополучателя. Това ще осигури по-добро управление на риска и ще предотврати прекомерно задлъжняване на домакинствата.

Размер на кредита: Размерът на кредита не може да надхвърля 85% от стойността на имота, който служи за обезпечение. Това изискване цели да гарантира, че банките отпускат кредити на по-здрави финансово клиенти и намалява риска от загуби при неплащане.

Срок на кредита: Максималният срок за погасяване на кредитите не може да надвишава 30 години, което ще помогне за поддържане на стабилността на пазара на жилищни кредити.

Цели на мерките
От БНБ обясниха, че тези мерки представляват част от по-широкия процес на оценка на риска при кредитирането, обезпечено с жилищни имоти. Този процес включва използване на количествени методи за оценка на риска и регулярен мониторинг на кредитната дейност. Също така, мерките ще работят заедно с вече въведените капиталови буфери, които в България са едни от най-високите в Европа.

Новите изисквания са част от надзорния подход на БНБ, който цели висока консервативност и следва практиките на макропруденциални мерки, прилагани в страните от Европейския съюз. Те няма да възпрепятстват кредитната дейност, а ще гарантират по-голяма сигурност за кредитополучателите и стабилност за банковата система.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара