
На извънредно заседание Общинският съвет в Панагюрище единодушно прие декларация, изразяваща категорично несъгласие с предложението за нов данък върху добива на подземни богатства, заложен в проекта за държавния бюджет. Според документа, тази допълнителна данъчна тежест ще има сериозни негативни последици за минерално-суровинната индустрия, която играе стратегическа роля в националната икономика.
В декларацията се подчертава, че рудодобивът е основен поминък в региона вече 60 години, а "Асарел Медет" АД е ключово предприятие както за община Панагюрище, така и за област Пазарджик и цялата страна. Компанията е предпочитан работодател, осигуряващ над 30% от работните места в общината. Освен това, повече от половината трудови доходи в региона идват от група "Асарел". Също така, компанията формира 66% от добавената стойност на всички предприятия в общината и генерира около 45% от местните приходи.
Според общинските съветници, устойчивото развитие на "Асарел Медет" АД е от решаващо значение за икономическото благосъстояние на региона и стотици семейства. Те алармират, че предложеното ново данъчно облагане ще доведе до загуба на работни места, намаляване на доходите на домакинствата и задълбочаване на демографската криза. Освен това, подобни мерки ще поставят под заплаха съществуващите публично-частни партньорства, включително наскоро подписания меморандум за дългосрочно сътрудничество между "Асарел Медет" и общината.
"Постигането на фискална стабилност не трябва да става за сметка на устойчивото развитие на регионите и социалната справедливост", се казва в документа. Общинският съвет настоява минните компании в България да запазят възможността да развиват социално отговорно производство, отговарящо на най-високите екологични стандарти и осигуряващо безопасни условия на труд.
Председателят на Общинския съвет в Панагюрище Иван Лалов обяви, че декларацията е подкрепена от председателите на общинските съвети и кметовете на Стрелча, Челопеч, Златица, Етрополе, както и от кмета на община Пазарджик. Документът ще бъде изпратен до ключови институции, включително председателя на Народното събрание, министри и парламентарно представените партии, с надежда за преразглеждане на предложените данъчни промени.
Общинските съветници изразиха увереност, че диалогът между местната власт и държавните институции може да доведе до по-добро разбиране на стратегическото значение на минерално-суровинната индустрия за регионалното развитие и националната икономика.
Публикувай коментар