В България ожесточените дебати около евентуално огнище на чума в овцеферма във Велинград продължават, докато Европейската комисия (ЕК) предприема строги мерки за предотвратяване на разпространението на заразата. Решението на ЕК, публикувано на 9 декември 2024 г. в Официалния вестник на ЕС, въвежда карантинни и рестриктивни мерки за цялата област Пазарджик, валидни до 7 февруари 2025 г. Въпреки значимостта на ситуацията, българските власти не са информирали обществото своевременно за този ход, което предизвиква допълнително напрежение.

Решението на Европейската комисия

Решението на ЕК (ЕС) 2024/3109 от 6 декември разширява обхвата на ограниченията, които до момента бяха обявени от българските власти след протести на фермери и обществени дискусии. Основните мерки включват:

  1. Защитна зона: Радиус от 3 км около огнището във Велинград. Тук рестрикциите ще останат в сила до края на 2024 г.
  2. Надзорна зона: Радиус от 10 км около огнището. Мерките в тази зона ще действат до 8 януари 2025 г.
  3. Допълнителна ограничителна зона: Цялата територия на област Пазарджик, в която ограниченията ще са валидни до 7 февруари 2025 г.

Решението подчертава необходимостта от спиране на всякакво движение на животни извън зоните, за да се предотврати разпространението на заболяването.

Липса на прозрачност от страна на българските власти

Една от най-сериозните критики към българското агроминистерство и Българската агенция за безопасност на храните е тяхната неспособност да информират навреме обществото за наложените от ЕК мерки. Това предизвиква недоволство сред фермерите и гражданите, които се чувстват изключени от важни процеси, засягащи поминъка и здравето на общността.

Спорът за наличието на чума

Въпросът дали във Велинградската овцеферма наистина има чума остава неразрешен. Лабораторните изследвания във френския град Монпелие, които трябва да предоставят ясни отговори, все още не са приключили. Те трябва да установят:

  • Съществуват ли доказателства за чума?
  • Какъв е произходът на заразата?
  • Какви антитела имат животните във Велинград?
  • Налага ли се най-крайната мярка – хуманно умъртвяване на всички животни?

Възможни последици

Въвеждането на рестриктивни мерки от ЕК ще има значителен икономически и социален ефект върху фермерите и селските общности в област Пазарджик. Забраната за преместване на животни ще затрудни производството и продажбата на животински продукти, като същевременно ще повиши напрежението сред местното население.

Заключение

Докато обществото чака окончателните резултати от лабораторните анализи, действията на Европейската комисия показват сериозността на ситуацията и необходимостта от бързи мерки. В същото време, липсата на прозрачност от страна на българските власти изисква по-добра координация и комуникация с обществеността, за да се предотвратят ненужни конфликти и съмнения.

PZ News
PZ News
Редактор

1 Коментара

Публикувай коментар

1 коментара