Снимка-интернет трафикнюз

Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е сезирала прокуратурата за действията на директора на Драматично-куклен театър „Константин Величков“ в Пазарджик – Григор Антонов. Това стана ясно след мащабна проверка, която е продължила 111 работни дни – от 14 март до 19 ноември 2024 г.

Обхват на проверката и установени нарушения

АДФИ е инспектирала законосъобразността на поредица договори, сключени от Антонов. Сред тях са споразумения за организация и реклама на театрални постановки, счетоводни и софтуерни услуги. Основният акцент в проверката пада върху начина, по който са били управлявани публичните средства на театъра.

Проблемни договори

В одита са засегнати договори с външни фирми като „Театър Алвина“ ООД, „Ажур Пико“ ЕООД и „Театър Мелпомена“, чиито разходи за 2022 и 2023 г. надхвърлят 4,2 млн. лв. За тези договори, въпреки че сумите са значителни, не са били обявени обществени поръчки. В документацията липсват данни за извършената работа, като същевременно някои фактури надвишават договорените стойности.

Одиторите констатират и несъответствия между отчетените и реално проведените постановки. Например, театърът е декларирал три представления на ден в столицата, докато реално са се състояли само две. Това е довело до неправомерно получени субсидии в размер на 147 777 лв.

Финансови аномалии и фиктивни назначения

Докладът подчертава значителен ръст в разходите за заплати и допълнителни материални стимули (ДМС). На някои служители са изплатени значителни бонуси – от 100 лв. до 12 000 лв., като общите разходи за възнаграждения са скочили със 17% в рамките на одитния период.

Освен това, одиторите са открили случаи на фиктивни назначения, свързани с изпълнението на субсидирани проекти. За назначените на половин работен ден актьори са изплатени допълнителни възнаграждения от 65 340 лв. и 51 281 лв., което буди съмнения относно ефективността и прозрачността на разходите.

Връзка с по-широк скандал в театралния сектор

В доклада на АДФИ за първи път се споменава името на Петко Писков, който по-късно беше свързан със скандала за фиктивни назначения в театрите в Смолян и Разград. Разследването разкри, че чрез фалшиви назначения и съмнителни договори са били източени милиони левове от държавния бюджет.

Фирми, свързани с Писков, като „Суис Примиум Акаунтинг“ и „Театър Алвина“, също са участвали в договори с Пазарджишкия театър. Това хвърля сянка на съмнение върху управлението на културната институция и връзката ѝ с мащабни финансови злоупотреби в сектора.

Последствия и очаквания

Докладът на АДФИ е изпратен до прокуратурата с всички събрани доказателства. Разследването ще продължи, за да се изясни докрай мащабът на нередностите и евентуалната роля на директора Григор Антонов.

Този случай е поредното доказателство за нуждата от по-строг контрол върху разходите в културните институции, които боравят с публични средства. Случаят в Пазарджик разкрива тревожна тенденция на финансови злоупотреби, която подкопава доверието в театралния сектор.  

По информация на trafficnews.bg

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара