В началото на 2025 г. експерти от Дирекция „Архитектура и териториално устройство“ извършиха детайлен оглед на сградата на „Старата поща“ в Пазарджик. Инспекцията обхвана подпокривното пространство, часовниковата кула и задния двор, като бе проведена съвместно с представители на Регионалния инспекторат за опазване на културното наследство (РИОКН) в Южен централен район за планиране (ЮЦРП) – Пловдив. В проверката участваха и експерти от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ (ГД ИОКН) към Министерството на културата, както и архиерейският наместник Боян Кочев.

Огледът бе осъществен на основание чл. 72, ал. 3 от Закона за културното наследство и след официален сигнал от иконом Боян Кочев. В писмото му се посочват сериозни щети върху покривното покритие и наводнения, причинени от младежи, които редовно се качват на покрива от съседни сгради. Освен че излагат себе си на риск, те разместват керемиди и компрометират конструкцията на покрива.

Историческа значимост и актуални проблеми

Сградата на бившето архиерейско наместничество е обявена за единична декларирана архитектурно-строителна недвижима културна ценност. Освен това имотът попада в зона с културно-историческо значение, част от груповата недвижима културна ценност „Група № 5 – Архитектурен ансамбъл „Мехкемето“.

„Старата поща“ е построена през 1910 г. по проект на архитекта Пенчо Койчев и е важен архитектурен елемент в градския пейзаж. Часовниковата кула продължава да бъде ключова визуална доминанта в Пазарджик, като отброява времето и до днес.

По време на огледа са установени сериозни течове от покрива, които засягат подовете на последния етаж и окачения таван. Разместването на керемиди в резултат на неразрешеното изкачване на младежи допълнително увеличава риска от материални щети и инциденти.

Предприети и предстоящи действия

След извършването на необходимите мерки за обезопасяване от страна на архиерейското наместничество, кметът на община Пазарджик ще назначи специална комисия. В нея ще бъдат включени представители на регионалния инспекторат по опазване на културното наследство, Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) и представители на общината.

Комисията ще изготви констативен протокол, който ще определи точния обем и вида на необходимите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни дейности.

Опазване на културното наследство и безопасността

Опазването на културното наследство е важен ангажимент, но още по-ценен е човешкият живот. В тази връзка Община Пазарджик ще предприеме необходимите мерки за предотвратяване на нерегламентирания достъп до покрива на „Старата поща“. Сред предвидените стъпки са ограничаване на достъпа до покрива от съседните сгради и засилване на контрола върху зоната.

Сградата на „Старата поща“ е не само исторически символ, но и част от активния градски живот. Необходимо е отговорно отношение към нейното съхранение, за да бъде запазена за бъдещите поколения.

 

Информация : ПЗ Инфо 

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара

    Този уебсайт използва бисквитки. Използвайки го, вие се съгласявате с това. Научете повече