От 1 януари бяха въведени значителни увеличения в цените на енергийните ресурси за битови и небитови потребители. Цената на електроенергията за домакинствата нарасна средно с 8.4% за страната, като най-съществено е поскъпването при „Енерго-про“ в Североизточна България – с 8.55%. Причина за извънредното увеличение е студеното време и по-високото потребление. За да се намали зависимостта от внос на електроенергия, отново бяха активирани трети и четвърти блокове на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“.
Цената на природния газ също се увеличи, като „Булгаргаз“ предложи повишение с близо 8%. Решението на КЕВР определи крайната януарска цена на 81.94 лв./MWh.
Протести и политически дебати
Рекордно високите цени на електроенергията за небитовите потребители провокираха недоволство сред работодатели и синдикати, които обявиха протест на 15 януари, ако не бъде въведен компенсаторен механизъм. В парламента пък бяха предложени мерки за разследване и дори одържавяване на частните електроразпределителни дружества, с аргумента, че те не поддържат адекватно мрежите си. Обсъжда се двойно или петорно увеличаване на компенсациите за клиенти, оставени без ток над 24 часа, както и по-големи инвестиции в рехабилитацията на електропроводите.
Горивата също поскъпват
Ръстът в цените на горивата също е осезаем. В началото на годината дизелът достигна 2.70 лв./литър в големите вериги, докато бензинът А-95 се предлага малко по-евтино. По-малките търговци предлагат горивата с разлика от 10-15 стотинки надолу. Според експерти цените на горивата ще останат в диапазона 2.60-2.70 лв./литър през следващите месеци. Очакванията са цената на пропан-бутана да намалее през по-топлите месеци.
Ръстът на цените на енергията и горивата продължава да създава напрежение сред потребителите и бизнеса, като се очаква динамично развитие на ситуацията в близките месеци.
Публикувай коментар