
На 14 октомври православната църква почита Св. Петка, известна още като Св. Параскева – една от най-почитаните светици в християнството. На Петковден празнуват всички, носещи имената Петкана, Петра, Петко и Параскева.
Житие на Св. Параскева
Св. Параскева е родена през 3-ти век в Икония, Мала Азия, в семейство на вярващи християни. Родителите ѝ особено почитали петъка, защото на този ден бил разпнат Исус Христос, и затова нарекли дъщеря си Параскева, което означава „петък“ на гръцки.
Останала сираче в ранна възраст, Параскева се посвещава на християнската вяра. Тя раздава наследството си на нуждаещите се и живее скромно и праведно. С живота си привлича много хора към християнството. Въпреки гоненията от страна на римските власти по времето на император Диоклециан, Параскева отказва да се поклони на езическите идоли. Тя била измъчвана, но чудодейно изцерена от Господ. Въпреки това, продължаващите гонения завършват с нейното обезглавяване.
След смъртта ѝ, преданията разказват за многобройни чудеса и изцеления на болни до нейните свети мощи.
Обичаи и традиции на Петковден
Св. Параскева е покровителка на жените, майките и семейния живот. Момичетата се молели на нея за щастлив брак, а семействата я почитали, за да запази здравето и благополучието на дома им. Тя също е защитница на нивите, домашните животни и женските занаяти.
На Петковден в миналото хората започвали подготовката на домовете за зимата, като вярвали, че помагането на близки и вършенето на добри дела на този ден носи благоденствие. На трапезата задължително присъстват ястия с месо, праз и сарми, а специални колаци се приготвят в чест на светицата.
Забрани на Петковден
На този ден жените не трябва да се занимават с шиене, плетене или пране, а мъжете да вършат тежка работа, включваща пръст или железни инструменти. Забраняват се също скандали, прекомерно веселие и започване на нови начинания.
Традициите и обичаите, свързани с Петковден, отразяват вярата на нашите предци в силата на св. Параскева да защитава, лекува и носи благополучие на семействата, оставяйки трайни следи в народния календар.
Публикувай коментар