С почит към д-р Петър Берон и неговия „Рибен буквар“ премина тържеството за Деня на народните будители в Професионалната гимназия по селско стопанство „Царица Йоанна“ в Пазарджик. Събитието отбеляза 200 години от публикуването на първия новобългарски учебник, който полага основите на българското светско образование и се смята за първата илюстрована книга на новобългарски език. Заедно с това, честванията отбелязаха и 225 години от рождението на д-р Петър Берон, роден през 1799 година.
Програмата на събитието, водена от учениците Михал Илиев и Даря Панчева, постави акцент върху живота и делото на значими български просветители и будители. С ентусиазъм те разказаха за Паисий Хилендарски и неговата „История славянобългарска“, за Софроний Врачански и неговите послания към народа, както и за първите училища, създадени от видни българи като Найден Геров и Васил Априлов. Те обърнаха внимание и на делото на Неофит Рилски, създател на първата българска граматика, и на Добри Войников – основоположник на българския театър.
Сред акцентите в речите на водещите бе ролята на д-р Петър Берон, чийто „Рибен буквар“ е не просто учебник, а важен инструмент за просвещение и пробуждане на българското общество. Определян от изследователи като „баща на българското образование“, д-р Берон посвещава живота си на науката и оставя след себе си над 30 научни труда. С „Буквар с различни поучения“, по-известен като „Рибен буквар“, той въвежда българите в основите на езика, физиката и аритметиката.
На сцената специално изпълнение на Христо-Ботевото стихотворение „На прощаване“ представи дванадесетокласникът Димитър Стоянов, чийто изразителен рецитал предизвика бурни аплодисменти.
Кулминация на празника беше информационно табло, изработено от учениците от клубовете по театър и „Млад журналист“, представящо ключови моменти от живота на д-р Петър Берон и значението на „Рибния буквар“. Членовете на театралния клуб представиха и свои проекти, сред които специално създаден афиш за Деня на будителите.
Присъстващите бяха поздравени от директора на училището г-жа Иванка Георгиева, заместник-директора инж. Георги Гатев и преподаватели, които пожелаха на учениците да продължат да ценят българските будители и тяхното дело, вдъхновявайки се от тях за успехи и познания в бъдещето.
Публикувай коментар