Снимка-интернет

Пловдив отново се утвърди като лидер в строителството на нови жилищни сгради в България през второто тримесечие на 2024 година. Според предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ), регионът не само запазва стабилния си ръст, но и изпреварва традиционно активни строителни центрове като Бургас и Варна.

Рекордни новопостроени жилища и сгради
През месеците април, май и юни 2024 г. в Пловдивска област са въведени в експлоатация 163 сгради, които приютяват 607 новопостроени жилища с обща площ от 57 650 кв. м. Това прави Пловдив безспорен рекордьор в страната, изпреварвайки дори области като Бургас (134 сгради) и Варна (127 сгради), където строителната активност традиционно е висока.

В столичния регион също се наблюдава сериозна строителна дейност, но с интересен обрат – повече нови сгради са били завършени в Софийска област (104 сгради) отколкото в самата столица (73 сгради). Това може да се дължи на липсата на пълни данни от някои районни администрации в София, което частично обяснява разминаването в статистиката.

Какво се строи и как изглеждат новите жилища?
Когато говорим за новопостроените жилища в Пловдив и в страната, ясно се откроява предпочитанието към двустайни и тристайни апартаменти. Те съставляват лъвския пай от новото строителство – двустайните апартаменти представляват около 39.4% от общия брой, а тристайните – 33.8%. Интересното е, че докато броят на двустайните жилища остава стабилен, тристайните апартаменти бележат леко намаление в сравнение с предходни периоди.

Средната площ на новопостроените жилища в Пловдив е около 95 кв.м., което е с 10 кв.м. повече от средната площ за страната, която е 84.6 кв.м. В някои области като Ловеч и Русе жилищата са дори по-просторни – съответно 168 кв.м. и 160 кв.м., докато във Видин и София-град новите жилища са значително по-малки.

Строителните технологии и тенденции
Пловдивските инвеститори залагат предимно на стоманобетонна конструкция – близо 80% от новопостроените сгради в региона са изпълнени по тази технология. Останалите се разпределят между тухлени сгради (33 на брой), панелни и други конструкции. Националната картина е сходна – стоманобетонът доминира с 77%, следван от тухлените сгради с 18%.

Строителната активност в други региони
На фона на динамиката в Пловдив и други големи градове, някои области на страната показват съвсем различна картина. Във Видин, например, през второто тримесечие е въведена в експлоатация само една сграда – тип къща с едно жилище. Подобна е ситуацията и в Монтана, Силистра и Кюстендил, където новопостроените жилища се броят на пръсти.

Заключение
Пловдив се утвърждава като водещ строителен център в България, с динамичен ръст на новопостроени жилища и сгради. Средната площ на жилищата в града надхвърля средната за страната, което го прави привлекателен както за семейства, така и за инвеститори. Тази тенденция, съчетана с модерни строителни технологии, утвърждава Пловдив като регион с голям потенциал за бъдещо развитие.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара