Във връзка с влошената епизоотична обстановка в съседните държави Румъния и Гърция по отношение на чума по дребните преживни животни (ДПЖ), в област Пазарджик бяха набелязани стриктни превантивни мерки. На извънредно заседание на Общинската епизоотична комисия в Панагюрище, проведено на 14 август 2024 г., бяха обсъдени и приети мерки за защита на местното животновъдство от разпространението на това опасно заболяване.

Основни мерки, наложени в Панагюрище
Забрана на пазари и събирания на ДПЖ: Въведена е забрана за провеждане на пазари, изложби и други събития, свързани със събиране на дребни преживни животни (ДПЖ), с цел предотвратяване на разпространението на инфекцията.

Контрол върху придвижването на животни: Придвижването на кози и овце в рамките на страната е разрешено само след извършване на клиничен преглед от ветеринарен лекар. За този преглед се съставя Контролен лист, който служи като документ за проследяване на здравословното състояние на животните. Това се отнася както за животни, предназначени за доотглеждане, така и за тези, които се транспортират за клане.

Засилен контрол по пътищата: Въведени са засилени проверки по пътищата от органите на реда, като се проверяват всички транспортни средства, превозващи живи животни. Проверяват се документите, съпровождащи пратката, за да се гарантира, че животните са здрави и транспортирани в съответствие с нормативните изисквания.

Информиране на ветеринарните лекари и животновъдите: Всички регистрирани ветеринарни лекари са инструктирани да информират собствениците на животновъдни обекти за признаците на заболяването PPR (Чума по дребните преживни животни) и да ги инструктират за действията при съмнение за заболяване. Те трябва да уведомяват незабавно съответните органи при поява на симптоми.

Задължителни мерки за собствениците на животновъдни обекти
Собствениците на животновъдни обекти за отглеждане на ДПЖ са задължени да предприемат следните мерки:

Засилени мерки за биосигурност: Въвеждане на стриктни мерки за биосигурност в обектите, включително използване на дезинфекционни площадки, индивидуално предпазно облекло, ръкавици и маски.

Избягване на смесване на стада: Собствениците трябва да избягват смесването на различни стада по време на паша и поене, както и кръстосването на пътищата на придвижване. Това включва също избягване на посещения в други животновъдни обекти и размяна на животни или инвентар.

Забрана за транспорт на неидентифицирани животни: Въвежда се абсолютна забрана за транспорт и търговия с неидентифицирани животни, за да се предотврати разпространението на инфекцията.

Бързо уведомяване при съмнение за зараза: При поява на клинични признаци или съмнение за контакт със заразени животни, собствениците са задължени незабавно да уведомят обслужващия ветеринарен лекар.

Заключение
Въпреки че на територията на област Пазарджик до момента не е регистрирано заболяването чума по ДПЖ, превантивните мерки са от съществено значение за защита на животновъдния сектор. Строгият контрол при придвижването на животни, унищожаването на болни екземпляри и дезинфекцията са ключови за предотвратяване на разпространението на болестта. При евентуално възникване на заболяването ще бъдат спазени всички нормативни разпоредби.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара