Министерството на вътрешните работи и прокуратурата са започнали разследване на футболни мачове, в които се подозира симулативна игра, съобщава източник от правоохранителните органи пред "24 часа". Според наличната информация, сигналът идва от УЕФА и е свързан с двубоя между "Спартак" (Варна) и "Хебър" (Пазарджик), завършил с категорична победа от 4:0 за домакините.
На 22 ноември в този мач хеттрик отбеляза Ахмед Ахмедов, като единият от головете му бе реализиран от дузпа. Освен него, сред голмайсторите се нареди и Антонио Вутов. Въпреки че подобни сигнали от УЕФА са били чести в миналото, те рядко водят до конкретни резултати в българския футбол, тъй като след разследвания обикновено не се намират достатъчно доказателства.
През последните години броят на подобни сигнали намаля, като те обикновено касаят отбори, които вече отпадат от първенството. В миналото многобройни разследвания са били насочени към "Верея", докато "Марица" е била санкционирана единствено с глоби.
УЕФА разполага с модерна система за следене на залозите, която моментално засича подозрителни финансови движения, свързани с футболни срещи. В случай на съмнителни залози, незабавно се информира съответното звено за сигурност в националната футболна федерация. Въпреки това, това звено няма правомощия да провежда разследвания и обикновено прехвърля случая към прокуратурата и полицията, след което процесът приключва без осъдителни присъди.
В България до момента няма нито една присъда за участие в "черно тото". Страната дори не предприе действия, за да поиска екстрадицията на Уилсон Радж Перумал – известния "крал на залозите", който бе арестуван в Хелзинки. В свои показания той твърди, че българин е заемал ключова позиция в мрежата му за уговаряне на футболни мачове.
Освен УЕФА, ФИФА също се е намесвала в подобни случаи, като един от най-известните примери е разследването срещу Българския футболен съюз (БФС) за контролна среща на националния отбор срещу Естония, завършила 2:2 в Турция. Всички попадения в този мач бяха реализирани от дузпи, а последващото разследване разкри, че съдийската бригада, съставена от унгарски рефери, е била свързана с международна мрежа за уговаряне на мачове. В крайна сметка ФИФА оправда БФС, но анулира резултата от срещата.
Разследването на "Хебър" и мача срещу "Спартак" (Варна) е пореден пример за подозренията около честността на футболните двубои у нас. Въпреки редовните сигнали и разследвания, изглежда, че правоприлагащите органи трудно стигат до осъдителни присъди и реални последствия за виновните.
Ники
Дали е замесено ръководството ? Примерният Атанас Шопов ?
Петър Стояно
Всички до един от ръководството са в схемите с черното тото!!!