Служебното правителство даде зелена светлина за продажбата на два значими имота, собственост на „МБАЛ - Пазарджик“ АД. Решението, публикувано на 25 октомври т.г., се обосновава с отпаднала необходимост от тези активи за лечебното заведение. Терените, които включват сгради и недовършени обекти, възлизат на обща площ от 38 351 кв. м и представляват повече от една трета от територията на болницата.
Подробности за имотите
Единият от имотите, с идентификатор 55155.507.324, е с площ 34 889 кв. м и включва недовършен строеж – „Хирургичен блок“, с триетажна сграда и друга едноетажна постройка със специално предназначение. Вторият имот, с идентификатор 55155.507.326, е с площ 3 462 кв. м и включва бившата пералня на лечебното заведение. Общата площ на двата терена възлиза на 38 351 кв. м, което представлява над една трета от общата територия на болницата.
Мотиви за продажбата
Според информация от правителството, тези имоти не са необходими за текущата лечебна дейност на „МБАЛ – Пазарджик“. Те не се използват и не са предмет на планирани инвестиции, като само генерират разходи за управление и поддръжка. Затова се предлага тяхната продажба с цел оптимизиране на ресурсите на болницата.
Исторически преглед
Това не е първият случай, в който държавната болница получава разрешение да продава свои имоти. На 4 декември 2020 г., по време на управлението на Бойко Борисов, правителството одобри продажбата на четири други имота на „МБАЛ - Пазарджик“. Единствената реализирана сделка от тогава беше за терена и сградите на бившата детска клиника, разположени на ул. „Дунав“.
Противоречия и обществени реакции
Продажбата на имоти на държавни лечебни заведения често предизвиква обществени дискусии. Докато от една страна се аргументира, че неизползваемите терени трябва да бъдат реализирани като финансов ресурс, критиците отбелязват, че подобни действия могат да доведат до трайна загуба на ценни активи за здравната система.
Въпроси за бъдещето
Ако сделките за тези имоти бъдат осъществени, „МБАЛ – Пазарджик“ ще се лиши от значителна част от своите земи. Това поставя въпроси за стратегическите планове за развитие на болницата и дали загубата на тези активи няма да ограничи бъдещото й разширение или модернизация.
Продажбите на публични активи винаги са тема на внимание, особено когато става въпрос за критично важна инфраструктура като здравеопазването. Дали решението ще доведе до оптимизация или до необратима загуба за болницата, тепърва ще стане ясно.
Публикувай коментар