Снимка: iStock/Guliver

На 27 април 2025 г. православната църква отбелязва Томина неделя – първата неделя след Възкресение Христово, посветена на апостол Тома. Според евангелските писания, Тома не повярвал във възкресението на Исус, докато не видял и не докоснал раните му. Този акт на съмнение и последваща вяра символизира прехода от неверие към духовно прозрение.

Традиции и обичаи

Томина неделя, известна още като "Великден на мъртвите", е ден за почит към покойните. Жените боядисват отново яйца и ги раздават за душите на починалите, вярвайки, че така ги предпазват от превъплъщение. На гробищата се носят червени яйца, козунаци и вино, които се раздават за "Бог да прости". Важно е да не се оставя храна на гроба, а само запалена свещ и преливане с вода и вино. ​

В някои региони на България, като Бесарабия и Североизточните части, понеделникът след Томина неделя се нарича "Софинден" и се свързва с обичаи за предпазване от суша. На този ден се избягва пране, сушене на дрехи, копаене и сеене, за да не изсъхне храната.

Забрани и поверия

На Томина неделя не се вари мляко, за да не остават говедата без мляко. Също така се спазва обичай за предпазване от болестта "топалък" по добитъка и хората. Преди изгрев слънце жените връзват мъжки навуща или вълнен парцал на кол на оградата, изричайки: "Тука да остане топаллъка!" 

Вярва се, че ако тежко болен изяде боядисано яйце, осветено в църквата, ще се излекува и няма да боледува цяла година. Изхвърлянето на храна или трохи на този ден се счита за лоша поличба, предвещаваща проблеми и болести.

Имен ден

На Томина неделя празнуват имен ден всички с имена Тома, Томислав, Томислава и производните им. Те получават поздравления и подаръци от близките си.

Томина неделя е ден за размисъл, вяра и почит към предците. Чрез спазването на традициите и обичаите, вярващите изразяват своята надежда за вечен живот и духовно единение с покойните си близки.​

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара