От началото на годината, в Инфекциозното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Пазарджик, са лекувани трима пациенти, диагностицирани с Марсилска треска. През първите десет дни на месец юни, медицинските специалисти в отделението са премахнали 39 кърлежа.

Ранна активация на кърлежите
Тази година, топлото време и обилните дъждове доведоха до ранна активация на кърлежите. Въпреки че само част от кърлежите се отстраняват в Инфекциозното отделение, много хора, особено тези, живеещи в селата и отглеждащи животни, често премахват кърлежите сами, без да търсят медицинска помощ.

„Самият кърлеж не причинява болест. Той е заразен с микроорганизъм, който може да причини заболяване. Пазарджишкият регион е ендемичен за Марсилска треска. Тази година обаче имаме само няколко случая. Кърлежи сваляме, но не се развива заболяването“, обясни доц. д-р Мария Пишмишева.

Лаймската борелиоза
Другата значима болест, предавана от кърлежи в България, е Лаймската борелиоза. Тя обаче не е характерна за Пазарджишка област. Доц. Пишмишева препоръчва свалените кърлежи да се изследват дали са заразени с причинителя на Лаймската болест, като тези изследвания се извършват предимно в столицата.

Съвети за безопасно премахване на кърлежи
Доц. Пишмишева съветва хората да не пипат кърлежите с голи ръце, да не ги мачкат или изстискват, а да ги премахват с ръкавици и защитни очила. Кърлежите не трябва да се третират с мазнини и да не се свалят, ако не е известно как точно да се направи това. По-добре е да се потърси специализирана помощ, за да се избегнат евентуални усложнения и да се осигури правилното премахване на паразита.

Заключение
Марсилската треска остава сериозно заболяване в Пазарджишка област, въпреки ниския брой случаи през тази година. Важно е хората да бъдат информирани за рисковете, свързани с кърлежите, и за правилния начин на тяхното премахване, за да се предпазят от потенциални инфекции.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара