Снимка-интернет

Днес, 15 август, християнският свят отбелязва един от най-големите и почитани празници - Успение на Пресвета Богородица. Този празник, известен още като Голяма Богородица в българската народна традиция, е посветен на Божията майка, която е почитана като закрилница на майчинството, жените и семейното огнище.

Историческа и духовна значимост на празника
Според Светото писание, Успение на Пресвета Богородица е денят, в който Дева Мария завършва земния си път на 64-годишна възраст и отива при Сина си в небесата. Три дни преди това, Архангел Гавриил й съобщава, че Бог желае да я вземе при себе си в своето царство, където тя ще царува вечно. Последното желание на Богородица е да види светите апостоли заедно. По чудодеен начин, те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим, където три дни по-късно Иисус Христос - в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребението на Божията майка е извършено в пещера край Гетсимания, където входът е затворен с камък. Няколко дни по-късно, когато апостол Тома пристига и отварят пещерата, за да се поклони пред светицата, те намират само нейната плащеница. Според преданието, когато апостолите стават от трапезата, чуват ангелско пеене и виждат Божията майка, обкръжена от ангели, в небесата. Тя им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни“.

Традиции и обичаи
В памет на това чудо, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се извършва „въздигане на хляба“. Този обичай включва освещаване на обредни хлябове, които след това се раздават за здраве и в памет на починалите близки.

Успение Богородично е един от най-почитаните празници в България. Освен религиозното значение, празникът се свързва и с многото именици, които празнуват днес. Името Мария, което носи над 113 хиляди жени в страната, е най-популярното женско име в България. То заема второто място по брой новородени момичета, които са били кръстени така през последните десет години. Имен ден празнуват също Марийка, Мара, Марин, Мариян, Мариана и други производни имена.

Според народната традиция, на Голяма Богородица след тържествената литургия, жените освещават обредни хлябове и ги раздават за здраве и в памет на починалите. На трапезата задължително присъстват прясна питка, украсена с орнаменти, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Особено важно е също така да се ядат диня и грозде, които символизират плодородието и благословията на Божията майка.

Така, празникът Успение на Пресвета Богородица обединява в себе си духовност, традиции и обичаи, които продължават да живеят в сърцата на хората и да бъдат предавани от поколение на поколение.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара