На 18 август Българската православна църква отбелязва Успението на Свети Йоан (Иван) Рилски Чудотворец – един от най-почитаните български светци и покровител на българския народ. Свети Йоан Рилски, известен още като преподобни Иван Рилски, е основателят на Рилския манастир и е считан за най-великия светец, роден на българска земя.
Преподобни Иван Рилски се е родил около 876 г. в село Скрино, разположено в гънките на Осоговската планина край река Струма. Той е живял по времето на княз Борис I (852-889) и неговия син княз Владимир, както и на цар Симеон Велики и неговия син цар Петър. Йоан Рилски е известен с благочестието си и с чудотворните си дела, които го правят обичан и почитан сред българския народ.
Светецът е избрал да води отшелнически живот, посветен на Бога, и е прекарал години в уединение и молитва в Рилската планина. Тази негова всеотдайност го прави образец на духовност и вяра, а делата му на милосърдие и чудеса го утвърждават като един от най-влиятелните духовни водачи в историята на България.
Рилският манастир, основан от Св. Йоан Рилски, продължава да бъде важен духовен център и символ на православната вяра в България. Векове наред манастирът е бил средище на просвета и култура, като същевременно е съхранявал българската идентичност през трудни исторически периоди.
На 18 август, по време на празничните богослужения, вярващите се обръщат с молитви към Св. Йоан Рилски, молейки го за помощ и закрила. Денят на Успението му е повод за духовно размисъл и почит към наследството, което той оставя на българския народ.
Св. Йоан Рилски остава в сърцата на българите като покровител и застъпник пред Бога, символ на вяра, духовност и национално единство.
Публикувай коментар