Утре, в 10 часа сутринта, министрите на вътрешните работи на Европейския съюз (ЕС) ще проведат последната си среща за годината с ключов акцент в дневния ред: приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Според австрийската агенция АПА, цитирана от БТА, това историческо решение е първа точка на срещата.
Шенгенското пространство: контекст и предизвикателства
Шенген обединява 23 от 27 страни членки на ЕС, както и няколко държави извън съюза, като гарантира свободно движение на хора без вътрешен граничен контрол. През последните години обаче някои държави временно върнаха контрола поради нарастващия брой мигранти и бежанци. Австрия дълго време бе основният противник на разширяването на Шенген, изтъквайки опасенията си за миграционния натиск.
Напредък в миграционната статистика
Данните от австрийското Министерство на вътрешните работи сочат значителен спад на незаконните преминавания на границите в ЕС – с 40% общо и с впечатляващи 80% на Балканите. В България и Румъния също се наблюдава съществено подобрение, като незаконните влизания са намалели съответно с 47% и 53% в сравнение с миналата година.
Подготвителни мерки
Още в края на март 2024 г. за България и Румъния бе премахнат граничният контрол по въздух и вода. През ноември вътрешните министри на Австрия, Румъния, България и Унгария се срещнаха в Будапеща и приеха пакет от мерки за защита на границите. Сред тях бе договорено изпращането на сто гранични полицаи на българо-турската граница като част от съвместен европейски контингент.
Освен това, в края на ноември, ЕС завърши подготвителния процес за премахване на контрола по сухопътните граници с България и Румъния от 1 януари 2025 г.
Ограничения и преходен период
Въпреки очакваното утрешно одобрение, не всички проверки по границите ще бъдат премахнати незабавно. За определен период от време ще остане контролът по вътрешните граници между България и Румъния, както и между Унгария и Румъния.
Решението за приемането на България и Румъния в Шенген бележи важен момент за двете страни и за Балканския регион. Подобрените миграционни данни и засилените усилия за граничен контрол създават стабилна основа за тази стъпка. Утрешното гласуване отразява не само успеха на регионалното сътрудничество, но и ангажимента на ЕС за интеграция и сигурност в Шенгенското пространство.
Публикувай коментар