Трансформацията на емблематичната сграда на ЦУМ (Централен универсален магазин) в центъра на София се очертава като символ на ново сътрудничество между Европейския съюз и арабския свят. Проектът беше представен от египетския бизнесмен Ахмед Наср, управител на компанията "Антика Уърлд" (Antika World), по време на среща в Българската търговско-промишлена палата (БТПП). На събитието присъстваха бизнесмени, представители на медиите, както и посланикът на Египет в България Надер Саад и неговият предшественик Халед Ибрахим Емара.

Ахмед Наср сподели, че е подписал 20-годишен договор за аренда на сградата на ЦУМ с нейния български собственик Георги Гергов, който е бивш лидер на БСП Пловдив. Сделката започва да тече от 1 октомври 2024 г., но финансовите условия около нея остават в тайна поради търговски съображения. Наср не даде подробности за това защо точно ЦУМ е избран за тази трансформация, както и как е установен контактът между него и Георги Гергов.

ЦУМ – Символ с дълга история
ЦУМ, който е един от най-разпознаваемите символи на София, има дълга и значима история. Построен през 1957 г., той е център на търговията в сърцето на столицата и в продължение на десетилетия е символ на социалистическото минало на България. През 2004 г. сградата бе закупена от Георги Гергов за сумата от 30 милиона евро, като тя остава под негово управление до днес.

Проектът за преобразуване на сградата, представен от Наср, може да се разглежда като нов етап в историята на ЦУМ, който го свързва с международното сътрудничество и с културните и търговски отношения между Европа и арабския свят.

Бъдеще на сътрудничеството
Посланикът на Египет, Надер Саад, изрази подкрепа за инициативата и подчерта значението на този проект за укрепване на отношенията между България и арабския свят. Въпреки че конкретни детайли относно самата трансформация на сградата все още не са разкрити, очакванията са, че тя ще бъде превърната в нещо повече от търговски обект, а именно – в културен и търговски мост между два различни свята.

Засега остава загадка каква точно ще бъде съдбата на ЦУМ и в каква посока ще се развие този ключов за София търговски и културен център. Трансформацията, обаче, със сигурност ще привлича вниманието както на бизнеса, така и на широката общественост, тъй като обещава нови възможности за икономическо сътрудничество и културен обмен между Европа и Близкия изток.

С този проект ЦУМ ще продължи да играе централна роля в живота на София, същевременно обогатявайки градската среда с международно влияние и перспективи.

 

 

 

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара