Ветеринарните власти в България продължават активната работа за ограничаване на разпространението на опасен вирус сред животните, който засяга предимно овце и кози. Главният ветеринарен лекар на страната, доц. д-р Илиян Костов, поясни пред БНТ, че вирусът може да се излъчва от животните, дори когато те все още не проявяват физически симптоми. „Говорим за контактна болест“, подчерта доц. Костов, добавяйки, че повторните проби, които се извършват в лабораториите, са прецедент, наложен от служебния земеделски министър.

Протокол за справяне с вируса

В борбата срещу разпространението на вируса се следва ясен и утвърден протокол:

  1. Създаване на санитарна карантинна зона – зона от 2-3 километра около огнището, в която заразените животни се евтаназират.
  2. Проби за разпространението на вируса – в зоната се извършват тестове, за да се оцени дали вирусът се разпространява.
  3. Допълнителна защитна зона – при необходимост се разширява зоната с цел прекъсване на вируса.
  4. Дезинфекция и почистване – след унищожаването на заразените животни и почистването на зоната, животновъдството може да се възстанови едва след месец до месец и половина.

„Призовавам животновъдите да спрат да местят животни без ветеринарен контрол“, апелира д-р Костов, подчертавайки, че идеята е да се запазят останалите животни в страната, както и в Европейския съюз.

Как е проникнал вирусът?

Според доц. Костов вирусът е проникнал в страната от чужбина, тъй като заболяването изисква пряк контакт с болно животно. По този начин той отхвърли твърденията на фермерите, че няма нелегален внос на животни.

Опасност за хората няма, но ограниченията са стриктни

Доц. Костов уточни, че чумата не е опасна за хората, но мерките са строги, за да се избегнат икономически загуби. Забранена е търговията с месо от засегнатите райони, но фермерите могат да използват месото само за лична консумация.

„Надявам се това да е единственото огнище“, изрази надеждата си д-р Костов, но предупреди, че не може да даде гаранции. Той сравни ситуацията с тази в съседни страни, където са били унищожени огромни количества добитък – 100 000 овце в Гърция и 300 000 в Румъния.

Българските ветеринарни власти продължават стриктния контрол и призовават за сътрудничество от страна на животновъдите, за да се предотвратят по-сериозни последствия.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара