В полунощ на 27 септември официално стартира предизборната кампания за предстоящите предсрочни парламентарни избори, които ще се проведат на 27 октомври. За участие в тези избори са регистрирани общо 23 политически партии и 9 коалиции, които ще се борят за доверието на избирателите в страната и чужбина. Кампанията ще продължи до 24:00 ч. на 25 октомври, като след това настъпва денят за размисъл.
Избори в чужбина и организация на изборния процес
До 5 октомври се очаква да бъде определен точният брой и местоположението на секциите за гласуване зад граница. Според предварителната информация, задгранични избирателни секции ще бъдат разкрити в 60 държави, като това ще даде възможност на българските граждани, живеещи извън страната, да упражнят правото си на глас. Всеки, който желае да гласува в чужбина, трябва да подаде заявление до 1 октомври, за да бъде включен в избирателните списъци.
В България, според предварителните данни, ще бъдат разкрити 11 647 избирателни секции, като в 9353 от тях ще се използват машини за гласуване. Машинното гласуване се наложи като основен метод за по-голяма прозрачност и честност в изборния процес.
Правила за предизборната кампания
По закон предизборната кампания трябва да се води на български език и може да включва различни предизборни събития и агитационни материали. Тези материали могат да бъдат разпространявани чрез доставчици на медийни услуги, като печатни издания, електронни медии и информационни агенции. Важно е да се отбележи, че социалните мрежи не се считат за медийни доставчици по смисъла на закона и не попадат под регулацията на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Всеки агитационен материал, който се излъчва или публикува, трябва да бъде ясно отличен визуално и звуково, като задължително се указва от чие име е издаден. Освен това, на всеки материал трябва да бъде изписано, че купуването и продаването на гласове е престъпление, с цел превенция на подобни незаконни практики.
Ограничения и забрани
Законът за изборите предвижда редица ограничения и забрани, свързани с предизборната кампания. Кметовете на общините определят местата, където могат да бъдат поставяни агитационни материали, като тези материали не бива да застрашават живота и здравето на гражданите. Забранено е използването на герба или знамето на България или на друга държава, както и религиозни знаци или изображения, в агитационните материали.
Политическата агитация не може да бъде провеждана в държавния или градския транспорт. Освен това, търговските реклами не трябва да включват политически внушения, насочени в полза или във вреда на конкретна партия, коалиция или кандидат.
В допълнение към това, законът строго забранява накърняването на доброто име, честта и добрите нрави на кандидатите по време на предизборната кампания. Това цели да осигури коректен и цивилизован тон на политическата надпревара.
Публикувай коментар