На 8 ноември Православната църква отбелязва Събора на Св. Архангел Михаил, известен като Архангеловден. Този ден е посветен на почитта към светите ангели, водени от Архангел Михаил – вожд на небесните сили и защитник на хората в битката със злото.
Ангелите се възприемат като Божии вестители и пазители на човешките души. Те са безплътни и светли духове, символи на чистотата и скоростта, с която изпълняват Божиите заповеди. В иконите ангелите са представени в бели одежди и с криле, символизиращи тяхната бързина и божествено естество. Счита се, че всеки християнин получава ангел-пазител при кръщението си, който го напътства и пази от бедствия.
Св. Архангел Михаил заема особено място сред ангелите. Според Свещеното Писание той е вождът на небесните сили и защитник на праведността. В иконографията Архангел Михаил често е изобразен с копие, с което тъпче дявола, символизирайки победата над злото. В народните вярвания на българите той се приема и като „душевадник“ – ангелът, който при смърт идва да отведе душата на покойника, определяйки нейното място в отвъдния свят.
На Архангеловден в различни краища на България се прави курбан в чест на светеца. Жените месят специални обредни хлябове, наричани „Рангелов“ или „Господьов хляб“. Обичаят повелява най-възрастният член на семейството да разчупи хляба на кръст и да го полее с вино, като благославя дома и нивите с молитва за плодородие.
След тържествената църковна служба на този ден започват празненствата в чест на именниците. Архангеловден е празник за всички, носещи имената: Ангел, Ангелина, Архангел, Михаил, Емил, Пламен, Рангел, както и техните производни.
Публикувай коментар