Цените на жилищата в големите градове в България продължават да бележат рекорди, като средната стойност в София вече наближава 2000 евро/кв.м. Тази тенденция на нарастващи цени, придружена от засилена активност на пазара, предизвиква притеснения за устойчивостта и бъдещото развитие на сектора на недвижимите имоти.
Растящите цени: Динамика и причини
София остава водещият пазар, като през 2024 г. средната цена на закупените апартаменти достигна 159 500 евро. В някои престижни райони стойностите дори доближават 4000 евро/кв.м. Варна (1450 евро/кв.м) и Бургас (1300 евро/кв.м) изпреварват Пловдив (1260 евро/кв.м) по ценови показатели, което подчертава концентрацията на икономическа активност и миграция към тези региони.
Според експертите, ръстът се дължи на няколко ключови фактора:
- Повишени доходи и ниски лихви по ипотечните кредити - Растящите заплати и достъпното финансиране стимулират покупките на жилища.
- Очаквания за приемане на еврото - Макар влизането на България в еврозоната да е отложено за 1 юли 2025 г., това продължава да подклажда интереса към имоти като инвестиция.
- Недостиг на предлагане - Намалението на новото строителство с 20-30% спрямо 2023 г. ограничава възможностите за купувачите, особено на вторичния пазар.
Пазарът през 2025 г.: Предизвикателства и несигурности
Според прогнозите, 2025 г. ще бъде година на трудна предвидимост за жилищния пазар. Брокери и експерти са единодушни, че ако не бъдат предприети мерки от страна на държавата и БНБ, ръстът на цените може да продължи. Въпреки това, вече се наблюдават признаци на "надценяване", които пораждат рискове за стабилността на пазара.
Данъчните промени, предвиждащи облагане на продажбата на имоти с 20% ДДС, също създават допълнителна несигурност. Прилагането на подобна мярка би могло да окаже значително влияние върху решението за покупка или продажба на имоти.
Ефекти върху купувачите и бъдещите тенденции
Двустайните апартаменти остават най-търсени (60%), следвани от тристайните (35%), като купувачите са принудени да се адаптират към ограниченото предлагане и високите цени. В същото време новото строителство не успява да задоволи нарастващото търсене.
Въпреки притесненията за надценяване, пазарът вероятно ще продължи да бъде подложен на натиск от:
- Миграцията към големите градове.
- Растящите спестявания и инвестиционни интереси.
- Ограниченото предлагане на качествени жилища.
Заключение: Пик или ново начало?
Докато някои експерти, като д-р Мирослав Владимиров от "ЕРА България", предупреждават за необходимостта от балансиране на цените, други смятат, че пазарът е на прага на сериозни промени. Въпреки това, едно е ясно – жилищният пазар в България остава една от най-динамичните и труднопредвидими сфери в икономиката.
В контекста на глобалните икономически несигурности и вътрешните регулаторни предизвикателства, 2025 г. се очертава като ключова за бъдещето на сектора на недвижимите имоти.
Публикувай коментар