Снимка-интернет Знаме

На 11 ноември в град Пазарджик бе поставено началото на Първата научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“, която обедини експерти, учители и представители на институции, ангажирани с образованието за устойчиво развитие. Събитието се провежда с участието на ключови фигури като Тремьор Дениго, представител на Европейската комисия и секретар на Коалиция „Образование за климата“. Той даде старт на форума, който ще продължи два дни и има за цел да създаде основа за интегриране на устойчивостта в образователните програми в страната.

Откриване и ключови акценти

По време на откриващата церемония приветствия отправиха зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова, д-р Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители, както и кметът на Пазарджик Петър Куленски. Основният доклад на първия панел бе изнесен от Тремьор Дениго, който представи разработената от Европейската комисия рамка за компетентностите GreenComp. Тази рамка е част от инициативите на Европейския зелен пакт и има за цел да насърчи ученето за устойчиво развитие чрез дефиниране на ключови компетенции, свързани със съпричастност и отговорност към околната среда и общественото здраве. GreenComp обхваща четири области на компетентност: „въплъщаване на ценностите за устойчивост“, „обхващане на комплексността на устойчивостта“, „визуализиране на устойчиво бъдеще“ и „действия за устойчивост“, които се включват в образователните системи с препоръчителен характер.

Конференцията в Пазарджик – платформа за обмен на идеи

По време на конференцията бяха представени различни доклади и платформи, свързани с насърчаването на устойчивото образование в България. Д-р Румяна Грозева, директор на Агенцията за регионално икономическо развитие на Стара Загора и посланик на Европейския климатичен пакт в България, участва с презентация за локалните усилия в подкрепа на климатичното образование. Пример от сферата на предучилищното образование представи Валентина Маринова, директор на ДГ „Осми март“ в Троян, която сподели опита на детското заведение в инициативата eTwinning.

Особен акцент бе поставен върху европейския проект Scientix, който подкрепя сътрудничеството в областта на природо-математическите науки (STEM). Д-р Весела Тодорова от Община Пазарджик разказа за значението на този проект в образователната сфера.

Практически проекти и демонстрации

Конференцията предложи и практически демонстрации, които насърчават интереса на младите хора към научни дисциплини и устойчивото развитие. Камелия Савова, учител по биология и химия, представи проекта STEM School Label, който има за цел да стимулира интереса на учениците към предмети като наука, технологии, инженерство и математика, и да подпомогне училищата в разработването на стратегии за устойчиво развитие в образованието.

В залата бе открита и изложба „Климатичните промени през погледа на фотообектива“, която дава артистичен поглед към предизвикателствата на климатичните промени. Следобед се проведе и кръгла маса за обсъждане на образованието и климата с участие на различни експерти, сред които Тремьор Дениго, д-р Весела Тодорова и представители на РИОСВ – Пазарджик. Паралелно с основните панели, учители от цялата страна представиха свои успешни образователни практики.

Творчески лаборатории и иновативни проекти

Във фоайето на зала „Маестро Георги Атанасов“ бяха разположени четири творчески лаборатории, където ученици и учители демонстрираха проекти като „ДНК екстракция с подръчни материали“, проучвания на NASA, геймификация в училище за устойчиво развитие и изследвания на златното сечение, пентаграма и числата на Фибоначи и Каталан.

Заключителна част

На 12 ноември конференцията ще продължи с представяне на доклади от ученици и млади изследователи, насрочени за сутрешните часове. Закриването на форума е планирано за 14:00 часа, като се очаква това събитие да се превърне в ежегодна платформа за споделяне на добри практики и иновативни решения за устойчиво бъдеще в образованието.

Конференцията в Пазарджик бележи значителна стъпка в насърчаването на зелено образование в България, което да подготви младите поколения за отговорно и устойчиво отношение към околната среда и обществото.

PZ News
PZ News
Редактор

0 Коментара

Публикувай коментар

0 коментара